Genel

Kurutulmuş Meyve Ve Sebzelerin Faydaları

Meyve ve sebzeler şüphesiz ki doğanın insanoğluna en büyük armağanlarından olup sağlıklı bir yaşamın da vazgeçilmezlerindendir. Taze olarak tüketmeye alışkın olduğumuz, doğanın bizlere sunduğu bu armağanların bir diğer tüketim şekli ise şifa deposu olarak nitelendirebileceğimiz kurutulmuş meyve ve sebzelerdir.

Kuru meyve ve sebzeler, yaş ürünlerin içerdikleri yüzde 90 oranındaki suyun yüzde 10 – 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilmektedir. Bu işlem ile içlerindeki su oranı azalan sebze ve meyvelerin dayanıklılıkları artar ve kurutma işlemi sonrası hemen hemen bütün mineralleri korunur. Kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidanlar ile öncelikle serbest radikallere karşı korur.

Zamanında ve doğal ortamlardan toplanmış meyve ve sebzelerin sularının uçurulması ile elde edilen kurutulmuş ürünler birer şifa deposudur.
Lifli kuru meyveler oldukça sağlıklı atıştırmalıklar olup tokluk hissi vermekte, sindirim sistemini düzenlemekte, kan şekeri, kolesterol yönetimi ve kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Günün her saatinde tüketilebilen ve enerji veren bu atıştırmalıklar özellikle diyet beslenmelerin vazgeçilmez birer parçasıdır.
Antioksidan içeren kurutulmuş meyve ve sebzeler güçlü birer bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Ayrıca; cilt sağlığının ve B1, B2 vitamini içerenleri ile sinir sisteminin korunmasına yardımcı olurlar.
Örnek vermek gerekirse, kurutulmuş kivi A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından son derece zengindir. Besleyici özelliğinin yüksek olması ve yüksek lif oranı ile güçlü bir sindirim sistemi düzenleyicisi, tansiyon ve kolesterol düşürücüdür.

Doğanın bizlere sunduğu meyve ve sebzelerin en doğal hallerinin sağlıklı bir şekilde kurutulması ile elde edilen kurutulmuş ürünler gün geçtikçe alışılmış sağlıksız atıştırmalıkların yerini almakta ve daha fazla hayatımızda yer almaktadır. TÜLOV Mağaza olarak sağlıklı yarınların temellerinin bugünden atılacağına inanıyor, sizlere doğanın en güzel armağanlarını sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir